V obci Bojná si spomínali na pôsobenie školských bratov a ich vyvezenie na nútené práce

V obci Bojná pri Topoľčanoch si pripomenuli šesťdesiate ôsme výročie vyvezenia členov rehole školských bratov z kláštora na nútené práce. Mnohí z nich kruté zaobchádzanie, ktoré nastolil bývalý režim, neprežili. Na miesto, kde kedysi stál kláštor, sa po rokoch vrátili vtedajší rehoľníci a ich žiaci. Na tamojšej základnej škole sa v súčasnosti vyučuje náboženstvo v učebni s oltárom, ktorý bol súčasťou kláštora, informovalo Rádio Regina.

Rehoľu školských bratov založil Ján de la Salle v sedemnástom storočí. Jej členovia, ktorí bezplatne vzdelávali aj najchudobnejších, vychovávali mládež aj u nás. Do obce Bojná prichádzali žiaci z celého Slovenska. Medzi nimi bol aj Zeno Malík. „Veľmi rád si spomínam na školu túto. Tu ma učili veľmi dobre. Pamätám si skoro takmer všetko, čo som sa tu naučil,“ uviedol. Rehoľu však vtedajší komunistický režim zlikvidoval. V noci z tretieho na štvrtého mája 1950 vyviezli na nútené práce devätnásť rehoľníkov. Najmladší z nich bol Július Vereš. „Nepovedali, kam ideme. Mali sme sa potichučky premiestniť do autobusu pripraveného. Zobrali nás do Močenku. Tam bol sústreďovací kláštor pre všetkých školských bratov. Robili sme v záhrade, robili sme potom na poli,“ povedal.

Školskí bratia pôsobili v Bojnej od roku 1901 do roku 1950. Za ten čas im prešlo rukami takmer tritisíc mladých ľudí, z ktorých mnohí dosiahli aj vysokoškolské vzdelanie. Dnes rehoľu v obci pripomínajú zrekonštruované pozostatky bývalého kláštora a drevený oltár, ktorý slúži žiakom v tamojšej základnej škole. Cieľom je, aby žiaci poznali históriu. Pokračuje Ivan Matejovič z obecnej kultúrnej komisie. „V apríli tu bola zriadená učebňa náboženstva. Bol sem prenesený oltár, ktorý bol v pôvodnom areáli školských bratov v kaplnka,“ uviedol. Počas svojho pôsobenie v Bojnej tu školskí bratia zanechali základy dychovej hudby a futbalu, ktoré v obci pokračujú dodnes.

Zdroj: Rádio Regina / Dáša Hodálová; tkkbs

Foto: www.pametnaroda.cz

-msk-